POKER

Wszystkie gry karciane bazują na losowości. Jednak obranie odpowiednich strategii pozwala przejąć w pewnym stopniu kontrolę nad przebiegiem rozgrywki, przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę. Aby jednak tak się stało, trzeba znać zasady gry, ponieważ inaczej uczestnictwo zwyczajnie nie ma sensu i jest się skazanym na porażkę. W przypadku Blackjacka, przypominającego nasze oczko, bardzo dobrą praktyką jest umiejętne liczenie kart. Czy jednak w Pokerze można liczyć karty? Można! Jednak w tym celu należy znać wszystkie kombinacje w pokerze i dodatkowo mieć rozeznanie na temat szans uzyskania danej ręki. Nim jednak przejdziemy do technik liczenia, warto mieć na uwadze to, w jaki sposób należy to robić. Te zasady nie będą się różnić w pokerze online i pokerze na żywo.

Wartości kart

Edward O. Thorp opracował dla Blackjacka metodę liczenia kart, biorąc pod uwagę wartość każdej z nich (poniżej pik, ale to odnosi się do pozostałych kolorów).

+1 – 2♠3♠4♠5♠6♠ 0 – 7♠8♠9♠ -1 – 10♠J♠Q♠K♠A♠

W liczeniu kart pamiętamy o wskazanych wartościach. Liczą się wszystkie te które mamy na ręku oraz te, które miał krupier oraz pozostali gracze. Dla przykładu pokazowa runda:

Krupier ma A♠5♥4♦ = +1 Gracz 1 ma Q♦2♥ = 0 Gracz 2 ma 6♥8♣10♦ = 0 Gracz 3 ma 3♦2♥7♣6♠ = +3

Zliczamy swoje punkty. To jest ważne dla kolejnego rozdania.

Krupier ma 3♥K♠4♣ = +1 Gracz 1 ma 9♥A♦ = -1 Gracz 2 ma 3♥5♣6♦7♥ = +3 Gracz 3 ma J♦3♠6♣ = +1

W tej metodzie ważne jest to, że jeśli z rundy pierwszej mamy +1, to w drugiej powinniśmy uzyskać +2, aby łącznie mieć +3 punkty. O co w tym chodzi? Liczenie kart tą metodą pozwala ocenić szanse kasyna na wygraną, a więc przewagę nad nami. Tylko dodatni wynik świadczy o tym, że to gracz ma przewagę. Wyniki ujemny i zerowy to górowanie kasyna. Dla wyników równych i wyższych +4 można grać wysoko. Jak to jednak sprawdza się w pokerze?

Pokerowe liczenie kart

Czy liczenie kart ma w ogóle sens? Jeśli gramy przeciwko samemu kasynu (lub z komputerem) to jak najbardziej. Schody zaczynają się, gdy w grze uczestniczą inni gracze. Jednak wciąż są dwa sposoby na to, aby liczenie przynosiło odpowiedni skutek.

Odliczanie kart

Metoda odliczania kart, która sprawdza się w pokerze, bazuje na kartach, które jeszcze nie są rozdane tzw. outy. To właśnie w nich tkwi sukces graczy, którzy wyczekują konkretnego układu. Odlicza się różne warianty, aby skompletować swoją rękę. I w ten sposób wylicza szanse na to. W przypadku układu Q♥6♥ i 4♥Q♣2♥ masz obecnie parę i czekasz na kolor, trójkę dam, karetę dam, parę dam i parę 6 itd. Twoje całkowite outy powinny wynosić 15 kart, jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie możliwe układy, które możesz zrobić na swojej ręce. Pasowanie lub czekanie, gdy outów jest 4 lub mniej, jest bardzo dobrą strategią.

W praktyce wygląda to w ten sposób:

Przed odsłonięciem flopa (3 kart na stole) szanse wyglądają następująco:

Gracz: 9♥Q♠5♠7♣ – 47% Przeciwnik 1: 3♦10♦8♠4♣ – 28% Przeciwnik 2: 10♥8♠5♣7♦ – 10%

W analizie wygląda to wówczas tak, że to Gracz ma najlepszą sytuację, ponieważ ma Damę na ręku. Jednak Przeciwnik 1 ma drugą najmocniejszą kartę. Dlaczego? A to dlatego, że ma szansę jednakowo na kolor, ponieważ ma 3♦ 10♦, oraz strita, ponieważ ma już 3♦ 4♣. Po flopie szanse się drastycznie zmieniają:

Flop: Q♣8♦3♣ Gracz: 9♥Q♠5♠7♣ – 42% Przeciwnik 1: 3♦10♦8♠4♣ – 47% Przeciwnik 2: 10♥8♠5♣7♦ – 2% Dzięki kartom 8♦ 3♣ wzrosły szanse, jakie miał Przeciwnik 1, ponieważ ma już dwie pary. I choć szanse, jakie miał Gracz, nie spadły zbyt mocno, są o niższe od przeciwnika.

Turn (czwarta karta na stole) sprawia, że sytuacja znów się odmieniła:

Flop: Q♣8♦3♣6♣ Gracz: 9♥Q♠5♠7♣ – 30% Przeciwnik 1: 3♦10♦8♠4♣ – 52% Przeciwnik 2: 10♥8♠5♣7♦ – 8% Szanse Gracza spadły, Przeciwnik 2 ma nieco wyższe, ale znacząco wzrosły te, jakie miał Przeciwnik 1.

River (piąta karta na stole) jest tym, co znacząco odmienia przebieg gry:

Flop: Q♣8♦3♣6♣Q♦ Gracz: 9♥Q♠5♠7♣ – 100% Przeciwnik 1: 3♦10♦8♠4♣ – 0% Przeciwnik 2: 10♥8♠5♣7♦ – 0%

Warto zauważyć, że w tym zestawieniu wygrywa Gracz, który kończy rozdanie, mając Fulla, czym bije pozostałe układy.

Obliczanie kapitału rozdania

Inną metodą jest hand equity, czyli siła danej ręki. Bazuje przede wszystkim na znajomości własnego układu oraz określeniu szans na zwycięstwo. Pamiętając, że flop, turn i river mogą sprawić, że początkowo mocny układ przegra, a bezwartościowy stanie się najmocniejszy. Najistotniejsze jest więc to, co mamy na ręce. Owszem flop może poprawić sytuację, jednak hand equity to pewna ręka, coś, co już mamy i to jest nasza wartość, kapitał, z którym możemy dalej grać. Warto pamiętać, że każdy kolejny przeciwnik to mniejsza szansa na zwycięstwo, nawet jeśli na ręce mamy J♦J♠, a flop daje 8♥7♠Q♥, co wynika z tego, że kolejny gracz może mieć dwie pary, a jeszcze następny parę dam. Dlatego ważne jest, by dobrze obserwować graczy i ich zachowanie. Ci, którzy lubią grę na wysokie stawki, wchodzą do gry, gdy mają dobrą rękę.

Czy liczenie jest legalne?

Liczenie kart niektórzy określają jako oszustwo, ale tylko dlatego, że chcą jakoś uzasadnić porażkę lub sami tego nie potrafią. Nawet same kasyna tego nikomu nie zakazują, ponieważ jest to tylko jedna ze strategii gry. Oszustwem jest choćby użycie znaczonych kart. Liczenie, zwiększające przewagę o 1-2% jest powszechną, przyjętą i uznawaną praktyką. To jedynie pozyskiwanie informacji na temat kart, które zeszły, własnych, wspólnych, analiza potrzebnych outów. Na profesjonalnym szczeblu, gracze liczą nie tylko swoje karty, ale również karty przeciwnika bazując na ich zachowaniu przy stole. Także, w pokerze można liczyć karty, opierając się o podane wyżej informacje.