POKER

Poker jest bardzo popularną grą karcianą, ponieważ liczą się w nim przede wszystkim umiejętności. Na szczeblu międzynarodowym nie brakuje również znakomitych polskich pokerzystów. Świadczy to bardzo jasno o tym, że poker online Polska ma bardzo mocną pozycję. Rozgrywany jest w dwóch formach – na żywo oraz w internecie. Obie metody są bardzo popularne i mają swoich zwolenników. Jakie między nimi są różnice, jakie mają zalety, a jakie wady?

Różnica

Podstawową różnicą pomiędzy pokerem na żywo a tym w internecie jest środowisko, w którym on funkcjonuje. Gra na żywo to gra, w której uczestniczymy osobiście, widząc innych ludzi, trzymając fizyczne karty. Rozgrywka prowadzona w sieci opiera się o łącze internetowe oraz urządzenie – najczęściej jest to komputer lub laptop, chociaż coraz częściej również i smartfon czy tablet. To, która forma dla kogo jest lepsza, jest kwestią indywidualną. Warto jednak nadmienić, że wybór związany jest bezpośrednio z zaletami i wadami. Na ich podstawie gracz podejmuje decyzję, czy woli się zalogować do pokera, czy usiąść do stołu. Opisane poniżej wady i zalety bazują też na oczywistych różnicach, które należy znać.

Wady i zalety

Różnicą, z której wynikają dla jednych wady, a dla innych zalety, jest komfort. Do kasyna naziemnego musimy się udać o danej godzinie i elegancko ubrać, co jednak niektórym bardzo odpowiada. W kasynie internetowym logujemy się do stołu i w zaciszu swojego mieszkania bierzemy udział w rozgrywce, bez konieczności przygotowywania się, popijając herbatę, nawet siedząc w szlafroku.

W przypadku kasyna naziemnego mamy jednak kontakt z innymi ludźmi, przeżywamy emocje, dzieląc się nimi z innymi graczami i odczuwając to, co i oni. Jest też możliwość nawiązania rozmowy, kontaktu, znajomości, a może i przyjaźni czy miłości. Zawsze twarzą w twarz idzie to lepiej. Możemy traktować to jako większe wydarzenie, wychodząc do eleganckiego miejsca i się pokazać np. poprzez strój. Tego nie daje kasyno internetowe. Z drugiej strony, nie musimy lecieć tysięcy kilometrów lub jechać samochodem, ponieważ logujemy się i jesteśmy. Pośród różnic warto wymienić między innymi tempo gry. W internecie dzieje się wszystko automatycznie, a więc i szybciej – od liczenia po rozdanie kart. Ludzie nigdy tak szybko nie będą działać. Odbiór innych graczy jest kluczową sprawą pokerze. W wersji internetowej nie możemy ocenić, czy ktoś odczuwa stres np. poprzez obserwację tego, jak oddycha. A to odbiera możliwość wyczucia, czy układ na jego ręce jest korzystny dla nas. Nie możemy w ten sposób odczytywać złych decyzji, ale i my sami nie będziemy rozczytywani.

To, czego nie zaznamy w kasynie naziemnym to tzw. poker wielostołowy. Możemy w nim rozgrywać od kilku do kilkunastu gier w jednym czasie. To sprawia, że rozgrywka jest o wiele ciekawsza, żywsza i pozwala na większe wygrane, niż siedzenie przy jednym stole. Z tej możliwości korzysta wiele osób ceniących dynamikę i emocje.

Warto także zaznaczyć, że zaletą gry w pokera online jest niższa prowizja dla kasyna wynosząca 5%, a która w przypadku pokera na żywo już wynosi jakieś 10%.

Zaletą pokera internetowego jest także to, że pod ręką mamy wiele różnych wariantów, w które możemy grać w jednym czasie lub przełączać się bez najmniejszego problemu między nimi. Dotyczy to także różnych turniejów, w których możemy brać udział w wielu turniach bez najmniejszych przeszkód, szybko, bez wychodzenia z domu. W opcji naziemnej takiej możliwości niestety nie ma.

Poziom trudności

Wiele osób może zadawać sobie pytanie o poziom trudności danej formy uczestnictwa w pokerze. Warto pamiętać, że podstawowa rozgrywka niczym się nie różni w obu rodzajach. Mowa jest wciąż o tej samej grze. Należy jednak zauważyć, z czego wynikają pewne ułatwienia. Po pierwsze, poker na żywo jest ciekawszy, ponieważ w przypadku wersji online oprogramowanie informuje nas, jak grają przeciwnicy. To jest znaczne ułatwienie, ale samej rozgrywki. Nie musimy niczego analizować i liczyć. I, mimo że zasady są jednakowe, to wciąż ten mechanizm znacząco odmienia los gry. Jednak nie sprawia to, że poker na żywo jest arcytrudny, zwyczajnie wymaga wprawy, za to dostarcza wiele frajdy. W wersji online najlepiej uczyć się zasad grając, między innymi na niskie stawki, korzystając z wielu promocji, rakebacków i wybierając propozycje mocno naszpikowane czytelnym oprogramowaniem ułatwiającym prowadzenie rozgrywki. Rozgrywka online jednak jest trudniejsza, ponieważ gracze są o wiele bardziej zaawansowani, grają odważniej, pewniej, a poza tym nie można rozpoznać, czy mają kartę, by grać, czy nie.

Od pokera na żywo do wersji online

Zmiana sposobu gry z wersji na żywo na online to jednak spore wyzwanie. Pierwszą trudność stanowi przestawienie się i zmiana nawyków. Po drugie, wersja online jest o wiele bardziej intensywna, szczególnie przy grze na kilkunastu stołach, i nawet pomimo komputerowych ułatwień, znacząco obciąża gracza. Po trzecie, jest także o wiele bardziej dynamiczna, więc trzeba nastawić się na grę pod presją czasu – tu nie ma go zbyt wiele na zastanowienie. Po czwarte wersja online jest więc o wiele bardziej agresywna, tu trzeba myśleć szybko, nieszablonowo, grać odważnie i wykazywać się sporym opanowaniem. Dla kogo więc jest to gra? Spróbować może każdy, jednak jeśli nie będziesz nadążać za tą wersją, zawsze możesz wrócić do pokera na żywo lub co jakiś czas zmieniać formę. Dowiedz się, czy możesz grać w pokera w Polsce legalnie.