Kiedy jesteś początkującym graczem pokera, a nawet trochę bardziej doświadczonym, wiesz, że przydaje się mieć pewien styl w grze. To dzięki niemu możesz szybko zdecydować, co zrobić w niezbyt sprzyjającej sytuacji, nie musisz tracić zbyt wiele czasu na namyślenie się. Wyrobienie swojego własnego stylu może nie być jednak takie łatwe. Możesz jeszcze nie znać wszystkich reguł, trudno jest również określić, czy dany ruch będzie korzystny dla danego gracza, czy też nie. W tym artykule postaramy się przybliżyć kilka najpopularniejszych posunięć w pokerze, abyś wiedział, z czego możesz czerpać swoje inspiracje.

Zmienność kart

Zmienność kart to styl, który służy wielu osobom i jest on chwalony w środowisku pokerzystów. Zasady tej strategii są bardzo proste i z pewnością wielu początkujących się z nimi zgodzi. W zmienności kart najważniejszym celem jest to, aby nie trzymać się jednej ręki zbyt długo. Nie próbuj zbyt dużo ugrać kartami, które są skazane na porażkę. Jeśli widzisz już od samego początku, że nic z nimi nie wskórasz, to lepiej zaoszczędzić swoją energię i zrezygnować z tej gry. W najlepszym przypadku możesz zostać drugą lub trzecią najlepszą ręką, a to oznacza, że wygrana przemknie Ci koło nosa. Nie przyzwyczajaj się więc do kart i poczekaj na lepsze rozdanie, w którym możliwe, że zdobędziesz o wiele lepsze karty i to na nie skieruj swoją energię.

Agresywna gra

style gry w pokerKolejna technika, która jest bardzo chwalona wśród graczy to agresywna gra. Polega ona na tym, że kontynuujesz grę wyłącznie tą ręką, której jesteś naprawdę pewien, i która może przynieść Ci wiele zysków. Jeśli widzisz, że od początku Twoje karty nie są a dobre, przerywasz grę. Możesz to nawet zrobić w połowie gry, kiedy spostrzeżesz się, że istnieje szansa na przegraną. Strategia ta sprawdza się w przypadku początkujących, ponieważ mogą być oni jeszcze nieprzyzwyczajeni do reguł i do tego, czy opłaca się dalej grać. W tym wypadku, nawet jeśli widzą najmniejsze ryzyko, przestają grać, kiedy kontynuują grę, to zawsze mają w ręce bardzo silne karty. W rezultacie można uniknąć swoich pierwszych bardzo bolesnych przegranych.

Blefowanie

Agresywna gra łączy się z taktyką, która nazywana jest blefowaniem. Na samym początku musimy oznajmić, że blefowanie nie jest zbyt dobrą techniką dla początkujących, którzy mogą nie do końca rozumieć, jak to można dokładnie zrobić. Blefowanie polega na tym, aby przeciwnik uwierzył, że nasze karty są słabe, kiedy tak naprawdę są mocne. Raczej nie blefuje się w drugą stronę, chociaż istnieją i takie przypadki. Jeśli więc gracz zauważy, że grasz agresywnie, a w ręce trzymasz wyłącznie mocne karty, wciąż będzie myślał, że są one mocne.

Ty w tym momencie masz przewagę i możesz zrobić wyjątek: zatrzymać słabe karty. W ten sposób nawet gracz z mocniejszą ręką od Twojej może zrezygnować z gry, w czego wyniku Ty zgarniesz całą pulę ze słabszymi kartami. Pamiętaj jednak, że blefowanie nie jest jednak takie łatwe. Nie możesz również go praktykować zbyt często, ponieważ inni gracze się na tym dość szybko poznają. Blefowanie wymaga dużo praktyki, kamiennej twarzy, czasem umiejętności aktorskich oraz trików, dzięki którym można dostać się do wygranej.

Luźna gra

Luźna gra jest właściwie zaprzeczeniem agresywnej gry, lecz dzięki niej również możesz bardzo łatwo przejść do blefowania. Taktyka ta polega na tym, że nieważne jaką masz rękę, zawsze doprowadzasz ją do końca gry. Możesz więc nawet nie mieć jednej pary, ale zawsze będziesz kontynuował rozgrywkę, nigdy nie skończysz jej przed czasem. Jest ona dość niebezpieczna dla przeciwników, ponieważ nigdy nie mogą być na 100% pewni, czy Twoja ręka jest mocna, czy słaba. Jeśli jeszcze dodasz do tego kamienną twarz, to nie są w stanie określić, co trzymasz w rękach. Musisz jednak pamiętać, że doprowadzanie każdej rozgrywki do końca może również przynieść wiele strat, ponieważ jest szansa na to, że będziesz przegrywał.

Poker matematyczny

Może jeszcze tego nie wiesz, ale poker w dużej mierze opiera się na matematyce. To właśnie z jej pomocą można określić, czy warto kontynuować grę. Do tego trzeba być jednak bardzo dobrym obserwatorem oraz mieć pewne pojęcie o matematyce oraz o pokerze. Podczas gry musisz szybko określać prawdopodobieństwo wystąpienia danej karty w pozostałej talii lub ręce przeciwnika. Bazujesz to na swoich kartach oraz tych widocznych dla Ciebie. Zawsze radzimy zaznajomić się z niektórymi pojęciami matematycznymi, przed podjęciem gry, mogą one naprawdę pomóc w grze, a nawet doprowadzić do wygranej.