Pasjans jest jedną z najbardziej znanych gier karcianych na całym świecie. Prawie każdy rozegrał chociaż jedną rundę tej gry, szczególnie dlatego, że była ona umieszczana w oprogramowaniu Windows. Nie każdy grający znał jednak jej zasady i wiedział, jak naprawdę grać i szybko wygrać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej grze oraz poprawić swoje umiejętności, przeczytaj nasz artykuł, wszystko Ci wytłumaczymy.

Pasjans: Historia

Nie miał on również wcześniej charakteru rozrywkowego, ale wróżenia.Nie do końca wiadomo, skąd wziął się pasjans. Niektórzy uważają, że na początku pojawił się na Bałkanach. Wykorzystywano go do przepowiadania przyszłości oraz innych czynności związanych z wróżeniem. Jednak dość szybko stracił on swój magiczny charakter, a za to zaczął być używany po prostu do zabijania nudy.

Jego znaczenie zostało zmienione przez Francuzów, którym spodobały się jego zasady. Później pasjans już w wersji rozrywkowej dostał się do innych krajów w Europie, w tym do Polski. Mimo że istnieje kilka wariantów pasjansa, jego reguły przez dziesiątki lat nie zmieniły się znacznie, możemy więc grać w wielowiekową grę.

Reguły gry w pasjansa

Reguły pasjansa nie są zbyt skomplikowane, lecz warto wiedzieć kilka zasad, zanim usiądzie się do stołu lub do komputera. Ci, co z pasjansem mieli kontakt wyłącznie poprzez aplikację w komputerze, mogą się zdziwić, że można go w bardzo łatwy sposób ułożyć również z normalnych kart. Zacznijmy jednak od samego początku.

Pasjans to gra dla jednej osoby, nie można grać w nią we dwójkę, chyba że rozłoży się dwie talie kart, dla każdego osobną. Ułożenie początkowe kart jest bardzo ważne, dlatego na początku skup się. Z czasem do tego przywykniesz i machinalnie będziesz je układał je na stole. Pasjans składa się z 7 kolumn. Układasz je od lewej do prawej. Pierwsza karta kolumny jest zawsze odkryta, a kolejne są zakryte. Więc w pierwszej kolumnie znajduje się tylko jedna karta i jest ona odkryta. Następnie w drugiej kolumnie znajduje się jedna karta odkryta oraz jedna zakryta.

Kolejne kolumny uzupełniasz w podobny sposób, zawsze dodając jedną kartę. Liczba kart w każdej kolumnie będzie odpowiadała jej numerowi w kolejce, czyli w pierwszej kolumnie jest jedna karta, w trzeciej są trzy karty, w siódmej jest siedem kart, pierwsza zawsze jest odkryta, a kolejne są zakryte. Karty, których nie rozłożysz zostają położone w kupce na boku, potem będziesz z niej korzystał.

Twoim zadaniem jest ułożenie czterech kolumn kart, w których znajdują się one w odpowiednim ułożeniu, a jest to od asa, który znajduje się najbliżej Ciebie do króla, który jest na samym końcu kupki. Dokładne ułożenie powinno wyglądać: A, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J, D, K. Jeśli uda Ci się to zrobić, wygrywasz. Musisz przekładać karty z jednej kupki na drugą, możesz wziąć jedną kartę, możesz przestawić też kilka kart, byleby ułożyć 4 kupki właśnie w takim ułożeniu.

Dokładne zasady przekładania kart

zasady przekładania kart w pasjansie Przekładanie kart ma swoje zasady. Nie możesz przełożyć jednej karty z kupki na kupkę, jeżeli nie jest ona od niej mniejsza. To znaczy, jeżeli ostatnią kartą jest 10, to na niej możesz postawić wyłącznie 9. Jeśli przekładasz kartę, pod którą znajduje się zakryta karta, to automatycznie możesz ją odkryć. Dzięki temu masz dostęp do kolejnej karty, którą możesz umieścić w swojej kolumnie. Tak, jak już mówiliśmy, możesz przekładać jedną kartę lub kilka, ale tylko pod warunkiem, że są one ze sobą połączone, czyli są ustawione w odpowiedniej kolejności.

Nie zapominaj również o kupce 24 kart, która leży obok 7 kolumn. Korzystasz z niej tylko wtedy, kiedy nie masz już żadnej sposobności do tego, aby przełożyć karty tak, aby pasowały. Nie możesz jednak porozkładać tych kart tak, jak chcesz. Musisz automatycznie wziąć 3 karty i położyć je na pierwszym miejscu od siebie w trzech pierwszych kolumnach. Grasz dopóki nie ułożysz 4 kolumn, jak opisaliśmy wcześniej.

Na koniec chcielibyśmy opisać kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci wygrać. Najważniejsze jest to, abyś ustawił sobie cel, do którego dążysz. Nie musi to być od razu ułożenie całej kolumny, ale mniejsze cele. Nie spiesz się z braniem kart ze stosu, zanim to zrobisz, to spójrz dokładnie, czy rzeczywiście nie możesz przełożyć karty na lepsze miejsce. Najważniejszą zasadą jest to, że nawet profesjonaliści nie dokańczają czasem gry, ponieważ nie mają już żadnych ruchów. Nie załamuj się więc tym, że nie możesz wygrać, ponieważ jest to w dużej mierze również kwestia szczęścia do kart. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w grze i życzymy powodzenia.