Jakie podatki są nakładane na gracza
Od pewnego czasu reguły hazardowe zostały trochę zaostrzone. Rząd zdecydował się wprowadzić podatki na graczy, których trzeba się sztywno trzymać. Od kilku lat bardzo wiele się zmieniło, a gracze muszą się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości hazardowej. Istotne jest to, aby na bieżąco zaznajamiać się ze zmianami, aby niczego nie przeoczyć. Na początku regulamin dotyczący podatków może się wydawać trochę skomplikowany, nawet dla doświadczonych graczy. Właśnie dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym dokładnie tłumaczymy, jakie opłaty będzie musiał ponieść każdy gracz i odprowadzić do Skarbu Państwa. Przeczytaj dokładnie, jakiego typu podatki będziesz musiał zapłacić, abyś potem nie miał żadnych problemów.
Kto musi płacić podatki hazardowe?
W nowej ustawie dotyczącej hazardu jest dokładnie wytłumaczone, kim jest osoba, która płaci podatki. Nie jest to jedynie osoba, która organizuje możliwość skorzystania z gier hazardowych lub różnego rodzaju bukmacherzy, ale również zwykli gracze. Może to wstrząsnąć niektórymi osobami, ale jest to fakt. W momencie, kiedy wkraczasz do gry, stajesz się od razu płatnikiem. Nie ma znaczenia, czy grasz w gry hazardowe, w loterię, czy obstawiasz zakłady. Kiedy wkroczysz do pojedynczej rundy, masz konto w kasynie, jesteś podatnikiem. W tym samym momencie musisz być osobą fizyczną bez osobowości prawnej, więc wychodzi na to, że obowiązek płacenia podatków mają wszyscy gracze.
Kiedy należy płacić podatki
Najłatwiej na to pytanie można odpowiedzieć mówiąc, że w każdym momencie gracz musi płacić podatki, kiedy tylko zdecyduje się na grę w kasynie na pieniądze. Ustawa jednak nie określa sztywno, że musi to być gra hazardowa na pieniądze, może to być również nagroda rzeczowa. Gracz jest bezpieczny w przypadku, kiedy gra w gry demo. Jednak kiedy zdecyduje się zagrać chociaż w jedną grę, wkracza do momentu płacenia podatków.
Każdy gracz jest zobowiązany do tego, aby płacić za zakłady oraz wygrane w: grach na automatach oraz wszystkich grach losowych. W te ostatnie mogą się wliczać na przykład bingo, loterie pieniężne i cylindryczne, a nawet loterie fantowe. Poza nimi podatki są również ściągane za zakłady wzajemne (przewidywanie wyniku wydarzenia sportowego lub o innym charakterze), a także za grę w karty, czyli na przykład bakarat, poker lub blackjack. Nie można też zapominać o ruletce, która zostaje włączona do gier losowych.
Jaka jest dokładna kwota podatku podczas gry
Najważniejszą informacją dla gracza w tym momencie jest to, że zostaje on obłożony podatkiem dwa razy. Pierwszym z nich jest ogólny podatek, który płaci się za samo granie bez uwzględnienia wygranej. Duże szczegółów na ten temat znajdziesz na oficjalnej stronie opisującej ten przypadek, czyli na https://www.podatki.gov.pl/pozostale-podatki/gry-hazardowe/. Kwota tego podatku zależy od tego, z jakiego rodzaju hazardu korzystasz. Dokładnie ta suma to:
- Loteria fantowa i bingo – 10%
- Zakłady wzajemne – 12% (w szczególnych przypadkach 2,5%)
- Loteria pieniężna – 15%
- Poker turniejowy – 25%
Gracze muszą pamiętać, że jest to suma, którą gracze płacą za samo postawienie zakładu. Nie jest to najbardziej komfortowa sytuacja dla osoby, która postawi i przegra. Jeśli jednak uda Ci się wygrać, możesz się cieszyć większą gotówką, lecz dodatkowo będziesz musiał zapłacić kolejny podatek. Jest to tak zwane podwójne opodatkowanie. W przypadku, kiedy z pomocą któregokolwiek rodzaju hazardu wygrasz więcej lub równowartość 2280 zł, to z tej sumy będziesz musiał oddać do Skarbu Państwa kolejne 10%.