Poker Texas Holdem, poznaj zasady
Texas Holdem jest najpopularniejszą odmianą pokera w amerykańskich kasynach. Swoją popularność zawdzięcza prostocie. Poker online jest doskonałą alternatywą, ponieważ można grać z krupierem i uczestnikami przy stole, w każdym miejscu, także na smartfonie. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi regułami. Zadaniem graczy jest zdobycie najsilniejszego układu złożonego z pięciu kart. Jeden z uczestników jest rozdającym, krupierem. Dwóch graczy po jego lewej stronie wkłada do puli stawki w ciemno, nazywane ciemnymi. Pierwszy uczestnik z lewej strony od krupiera wkłada małą ciemną – small blind, a następny dużą ciemną – big blind. Następuje rozdanie kart i każda osoba przy stole otrzymuje dwie karty zakryte, których nikomu nie pokazuje, to tzw. karty własne. Ujawniane innym graczom tylko podczas wyłożenia kart lub w ogóle.
Gracze mają trzy możliwości, mogą: spasować karty, sprawdzić lub podbić. Gracz, który włożył do puli równowartość najwyższego zakładu, może również czekać, gdy nikt po nim nie podbił. Po rundzie licytacji, jeśli wszyscy uczestnicy przy stole włożyli taką samą ilość pieniędzy do puli, czy spasowali, wykładany jest flop – trzy karty wspólne, których każdy z graczy może użyć. W kolejnej rundzie licytacji każdy gracz ma możliwość czekania, podbicia, przebicia lub sprawdzenia. Gdy aktywni gracze włożą do puli, taką samą ilość pieniędzy, jest wykładana czwarta karta i rozpoczyna się kolejna runda licytacji, a po niej na stole jest wykładana piąta karta. Zaczyna się ostatnia runda, po niej uczestnicy odkrywają karty. Najlepszy układ wygrywa i bierze całą pulę. Kiedy w grze pozostaje dwóch graczy, zmienia się kolejność licytacji i struktura zakładów w ciemno. Mała w ciemno przypada wówczas dilerowi, duża natomiast drugiemu graczowi. Ostatnia karta jest rozdawana krupierowi, ale to on przed flopem zaczyna licytację. Po flopie jako ostatni do końca rozdania zagrywa diler. Kiedy dwóch czy więcej graczy po rozdaniu ostatniej karty wspólnej, dojdzie do końcowej fazy licytacji, wygranie puli jest możliwe tylko poprzez posiadanie układu złożonego z pięciu kart. Podczas showdown gracze jedynie odsłaniają swoje karty, ponieważ w klasycznym Texas Holdem porównania dokonuje krupier, w kasynie na żywo lub komputer w zwykłej grze.
Dozwolone ruchy przy pokerowym stole
W każdej grze obowiązują zasady, których należy się trzymać, tym bardziej, jeśli zamierzasz grać w pokera na pieniądze. W Texas Holdem są to następujące zagrania:
- Fold – gracz obawia się, że nie wygra rozdania i rezygnuje z udziału, pozostawiając w puli swoje żetony. Oddaje swoje karty rozdającemu, bez ich pokazywania innym osobom przy stole.
- Check – jeśli żaden z graczy nie decyduje się na zakład, kolejny uczestnik może wybrać opcję check bez pasowania kart czy wykonywania zakładu. Kiedy natomiast kolejny gracz zdecyduje się na zakład, przed zakończeniem rundy licytacji, akcja wraca do tego gracza i musi sprawdzić, przebić lub spasować.
- Bet – gracz stawia zakład za określoną kwotę, polegając na swoich kartach. Może blefować, jśli uzna to za właściwą taktykę. Zakład musi wynosić więcej niż Big Blind.
- Call – kiedy ktoś przed nami zdecyduje się na zakład, możemy go sprawdzić. Jeśli nie mamy odpowiedniej ilości żetonów, możemy zagrać – All-in, ale możemy wygrać wyłącznie liczbę żetonów, która nam została.
- Raise – możemy wybrać wyższy zakład niż te, które zostały wykonane do tej pory przy stole. Przebicie (Raise) musi wynosić przynajmniej 2x zakład.
Znaczenie układu kart
Należy także rozumieć, jak dane układy kart działają, aby nie wyzbywać się właściwej ręki:
- Poker królewski – pięć kart w tym samym kolorze: as, król, dama, walet, dziesiątka, czyli najwyższy z możliwych, układ kart w pokerze.
- Poker – pięć kolejnych kart w jednym kolorze. Kiedy dwóch graczy ma pokera, zwycięża ten, którego poker zaczyna się od wyższej karty.
- Kareta – jeżeli dwóch graczy ma karetę (cztery karty tej samej wartości), zwycięża osoba, której kareta jest złożona z wyższych kart. Kiedy obie mają ten sam układ, liczy się piątą kartę, ale gdy jest taka sama, krupier ogłasza remis i dzieli pulę między dwóch graczy.
- Full – kiedy dwóch graczy ma fula (trójkę i parę), zwycięża ten, który ma wyższą trójkę, jeśli obydwaj mają tę samą trójkę, pula trafia do uczestnika z wyższą parą. W sytuacji, gdy także para jest taka sama, jest remis i podział puli.
- Kolor – pięć dowolnych kart w tym samym kolorze. Jeśli dwóch graczy ma kolor wygrywa osoba, której kolor ma najwyższą kartę.
- Strit – dowolne pięć kart występujących po kolei, nie w kolorze. Jeżeli dwóch graczy ma strita wygrywa ten, którego układ zaczyna się od wyższej karty: As może być najwyższą albo najniższą kartą.
- Trójka – trzy karty tej samej wartości. Jeżeli dwóch graczy ma trójkę, zwycięża ten uczestnik, którego trójka składa się z wyższych kart, jeśli jest taka sama, wygrywa osoba, której czwarta karta jest wyższa. Natomiast, gdy jest taka sama, zwycięża ten, kto ma większą piątą kartę, a kiedy jest taka sama, ogłaszany jest remis i pula jest dzielona między graczy.
- Dwie pary – kiedy dwóch graczy ma dwie pary, zwycięża najwyższa para. Jeżeli z kolei najwyższa para jest taka sama, wygrywa gracz z wyższą drugą parą. Kiedy z kolei jest taka sama, wygrywa wyższa piąta kartę, ale gdy i ona jest identyczna, jest remis i podział puli.
- Para – kiedy dwóch graczy ma parę, czyli dwie karty o tej samej wartości, wygrywa osoba mająca wyższą parę. Jeżeli układ jest taki sam, ważna jest kolejność: trzecia, czwarta i niekiedy piąta karta. W sytuacji, gdy karty są takie same dla graczy, ogłaszany jest remis i pula jest dzielona między dwóch uczestników.
- Wysoka karta – pięć dowolnych kart, czyli brak układu. Wygrywa ten gracz, który ma najwyższą kartę. Kiedy pierwsza wysoka karta jest identyczna, o wygranej decyduje kolejno: druga, trzecia, czwarta i piąta. Jeżeli wszystkie są takie same, jest remis i podział puli między tych dwóch graczy.